HISTORIA KOŚCIOŁA PARAFIALNEGO W DYLĄGÓWCE

Wieś Dylągówka należała do parafii Hyżne, w odległości 5 km od Kościoła. Potrzebę budowy Domu Bożego mieszkańcy wsi odczuwali od dawna, ale ogrom trudności, jakie trzeba było pokonać, przerosły możliwości wsi liczącej wówczas 266 numerów (1080 mieszkańców). Sytuacja polityczna, jaka powstała w Polsce po sierpniu 1980r. dawała nadzieje na zrealizowanie tego czynu. Na zebraniu 06.06.1981 r., mieszkańcy wsi jednogłośnie orzekli budowę Kościoła w Dylągówce. Wybrano 15 – osobową grupę, stanowiącą Komitet Budowy Kościoła. Lokalizacja Kościoła została zaakceptowana na parceli Stanisława Dzięgły o pow. 0,33 ha za sumę 70 tyś. zł. Rozpoczęto gromadzenie materiałów niezbędnych do budowy. Własnoręcznie wypalono 400 tyś. cegły. Teren pod budowę był trudny, potrzeba było ciężkiej pracy ręcznej i ciężkiego sprzętu. Po ogłoszeniu stanu wojennego na mieszkańców wsi padło przygnębienie – czyżby wszystko stracone? Ale upór nie pozwolił na rezygnację. Projekt dwu poziomego Kościoła w kształcie rotundy wykonali: inż. arch. Władysław Jagiełło i inż. arch. Andrzej Smoczyński. Kubatura wynosiła 350m3,  a powierzchnia nawy głównej 179,55 m3. Wiosną1982r. rozpoczęto prace, poprzedzone poświęceniem miejsca pod budowę, którego dokonał Ks. Prałat z Tyczyna Stanisław Bąk. W budowie pomagała również Kuria, udzielając wsparcia finansowego. Dekret w sprawie utworzenia parafii Rzymsko – Katolickiej w Dylągówce pw. Niepokalanego Serca NMP, został nadany 14.06.1983r. Proboszczem parafii mianowano ks. Tadeusza Czerwińskiego.

Uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego odbyło się latem 1982r. przez Ks. Biskupa Ignacego Tokarczuka. 3 czerwca 1984r. odbyła się uroczystość poświęcenia świątyni, której przewodniczył Ks. Bp. Ordynariusz.

Dylągówka pw. Niepokalanego Najświętszej Maryi Panny

Parafię erygował 1 lipca 1983 roku biskup Ignacy Tokarczuk, wydzielając ją z parafii Hyżne.

Kościół murowany w formie rotundy, dwupoziomowy o kubaturze 350 m2, zbudowany został w latach 1982-1984, z inicjatywy mieszkańców wioski i proboszcza z Hyżnego ks. Tadeusza Ciska. Jego projekt sporządzili inż. Władysław Jagiełło i inż. Andrzej Smoczyński. Prace przy budowie rozpoczęto wiosną 1982 roku. Dzięki dużemu zaangażowaniu wiernych w dzieło budowy oddano świątynię w stanie surowym w październiku 1982 roku. Pasterka w 1982 roku odprawiona została już w nowym kościele. Po erygowaniu parafii pracami wykończeniowymi i uzupełnianiem wystroju wnętrza kościoła kierował pierwszy proboszcz ks. Tadeusz Czerwiński. Świątynię poświęcił 3 czerwca 1984 roku biskup Ignacy Tokarczuk. Tabernakulum dla kościoła ofiarował ks. Michał Kochman proboszcz z Łańcuta. W roku 1996 wykonano polichromię i witraże, zaprojektowane przez art. Bolesława Szpechta z Krakowa.

Proboszczowie Parafii

•  Ks.kan. Tadeusz Czerwiński (1983 – 2000)
  • Ks.kan. Emil Stopa ( 2000 – 2013)
  • Ks.kan. Jan Cag ( 2013 – 2020)